poniedziałek, 23 czerwca 2008

Szkolenia w Polsce - Konferencja 16-17.06.2008

Rośnie nam pokolenie Homo Zappiens: dzieci i młodzieży, których osobowość w dużej mierze kształtowana jest w Internecie. Grami sieciowymi pasjonują się również osoby dorosłe. Pasja ta objawia się często dużym zaangażowaniem emocjonalnym, nadzwyczajną koncentracją, oderwaniem od rzeczywistości. Pojawia się problem: co z tym zrobić?

Można z tym trendem walczyć, ale można też wykorzystać. Zastosowanie szeroko rozumianych technologii informatycznych w edukacji jest już bardzo popularne i nie wywołuje tylu emocji jak jeszcze kilka lat temu. E-learning dynamicznie się przy tym rozwija, eksperymentując z najnowszymi metodami komunikacji, czego przykładem mogą być tzw. Serious Games: wykorzystanie gier (w tym: wirtualnych światów) w edukacji.

Wirtualne światy umożliwiają stworzenie własnej postaci (tzw. awatara) w dedykowanym środowisku podłączym do Internetu. Dają też możliwość interakcji z innymi osobami, tworzenia własnych obiektów oraz umieszczania treści, w szczególności edukacyjnych. W efekcie mogą pełnić funkcję platformy komunikacyjno - szkoleniowej.

Organizacja szkolenia w takim środowisku wymaga jednak innego podejścia metodycznego niż w "tradycyjnym" e-learningu. Motywacja osób szkolonych jest inna, podobnie jak ich sposoby percepcji "świata" i innych ludzi. Co nie znaczy, że duże organizacje (takie jak np. IBM czy Ericcsson) nie podjęły wyzwania i nie próbują wykorzystać ich do szkoleń czy, ogólniej, procesów zarządzania wiedzą.



Film prezentuje fragment wirtualnego lubelskiego Starego Miasta, a w drugiej części przykładowe szkolenie dotyczące wprowadzenia nowego pracownika do firmy oraz z obsługi klienta.

Na prezentacji pokażemy jak można w efektywny sposób wykorzystać wirtualne światy (na przykładzie SecondLife) w edukacji biznesowej. Przedstawimy symulację szkolenia, interakcje pomiędzy użytkownikami oraz elementy ewaluacji. Zaprezentujemy też najciekawsze doświadczenia międzynarodowych korporacji. Na koniec zaś pokażemy, że wdrożenie szkolenia nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać...

(abstrakt wystąpienia podczas konferencji: Szkolenia w Polsce)


0 komentarze:

Nowszy post Starszy post Strona główna