piątek, 11 grudnia 2009

Academia na UMCS



Portal naukowy Wiedza i Edukacja

Instytut Kulturoznawstwa UMCS

Projekt UMCS w Second Life

Zapraszają na spotkanie z cyklu Nauka w Second Life.

Tematem spotkania będzie wykład prof. dr hab. Michała Ostrowickiego


10 prawd o świecie elektronicznym



Spotkanie odbędzie się na naszej wyspie Second MCSU
w środę 16-XII o godz. 19.00

Nasz gość prof. dr hab. Michał Ostrowicki jest pracownikiem naukowym w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagielońskiego. Współpracuje również z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień sztuki współczesnej, sztuki elektronicznej, cyberkultury i środowiska elektronicznego oraz zachodzącymi w nich zjawiskami.

prof. dr hab. Michał Ostrowicki jest twórcą i pomysłodawcą projektu Academia Electronica www.secondlife.waw.pl Academia Electronica jest interdyscyplinarną uczelnią o charakterze uniwersyteckim, zorientowaną na wieloaspektowy ogląd (dokonywany z perspektywy filozofii, kulturoznawstwa, socjologii, psychologii oraz innych dyscyplin) problematyki środowiska elektronicznego potraktowanego jako rzeczywistość człowieka.

Tak zdefiniowany profil w sposób szczególny nakierowuje obserwację i rozważania na fenomeny związane z egzystencją ludzi w świecie Second Life. Celem Akademii jest stworzenie cyklu otwartych wykładów i moderowanych dyskusji poświęconych następującej tematyce:
- postępującej implementacji człowieka w środowisko elektroniczne, w którym
odnajduje on pełnię swojej egzystencji,
- przemianom jakim w środowisku elektronicznym podlega język oraz sposoby jego użycia, nowym strategiom komunikacyjnym jakie wyłaniają się w elektronicznym świecie,
- analizie złożonej sieci relacji jakie wiążą człowieka i technologię,

Serdecznie Zapraszamy!

środa, 9 września 2009

koniec drzemki

Wakacyjna drzemka lipcowo-sierpniowa została przerwana przez nieuchronny upływ czasu. W ramach projektu comble odbywa się na naszej wyspie Problem Based Learning Course.

Od Comble Expert Course



W kursie uczestniczą osoby zajmujące się e-learningiem z różnych krajów. Ponieważ projekt comble jest nakierowany szczególnie na zagadnienia dotyczące z mieszania środków używanych w uczeniu/nauczaniu, toteż kurs odbywa się w kilku środowiskach na raz.

Od Comble Expert Course


Prowadząca jest entuzjastką SL, w związku z tym podczas pamiętnego spotkania w Lublinie zdecydowaliśmy, że kurs dla blended learningowych ekspertów odbędzie się na naszej wyspie.

Od Comble Expert Course
Interesujące dla mnie było to, że prowadząca wybrała kino, jako najlepsze miejsce do poprowadzenia serii szkoleń. Ja wybrałbym pewnie stare miasto, ale to kwestia sentymentu :)


Zapraszam do obejrzenia galerii z wykładu:
Comble Expert Course



czwartek, 28 maja 2009

buty i zagubiony voice


17:00 jeszcze przed piętnastoma minutami w strugach deszczu próbowałem przebić się samochodem przez korek do miasteczka akademickiego. Podłączam komputer, sprawdzam voice: nie ma. Na rynku z poślizgiem akademickim zbierają się powoli uczestnicy spotkania. Na salę przychodzą powoli uczestnicy z RL. Ale voice nie ma. Restart komputera, przelogowanie się, w końcu przeinstalowanie SL i skorzystanie z innego klienta nie pomagają. Przed Trybunałem zbierają się zainteresowani domagając się uczty intelektualnej. Pomyślałem, że naprędce zrobiony plakat z czarcią łapą mógł być złym znakiem.


Zastanawiamy się czy nie odwołać wszystkiego, ale pozostaje telefon do Dragga. Bohatersko, w strugach deszczu błyskawicznie "skołował" jakiś komputer, na którym voice zadziałał. Półgodzinne opóźnienie. Ale warto było.

Miałem wrażenie, że dyskusja była dosyć treściwa - szczególnie w późniejszej fazie. Chociaż poruszane były dosyć "niszowe" tematy filozoficzne. Zgromadzeni "słuchacze" wokół okrągłego stołu z czarcią łapą powoli wykruszali się. Być może zbyt dużo teorii było w tym wszystkim.

Dyskusja kończyła rok akademicki. Po wakacjach spotkania wznowimy. Jest kilka ciekawych pomysłów na dyskusje.


wtorek, 19 maja 2009

Buty Mesjasza

Portal naukowy „Wiedza i Edukacja”, Instytut Kulturoznawstwa UMCS i Projekt UMCS w Second Life zapraszają wszystkich zainteresowanych na kolejną odsłonę cyklu pt. Nauka w Second Life.

Najbliższe spotkanie będzie poświęcone historiografii. Pretekstem do tego będzie książka: Buty Mesjasza – również z udziałem autora przekładu i autora zdjęć.

Dyskusja odbędzie się 27 05 2009 roku. Początek godzina: 17:00
W SL spotykamy się na lubelskiej starówce pod budynkiem Trybunału Koronnego. W przestrzeni fizycznej miejscem dyskusji będzie Sala Posiedzeń Rady Wydziału Humanistycznego (budynek Nowej Humanistyki UMCS w Lublinie)

Osoby zainteresowane zapraszam również do przeczytania:


Zapowiada się interesująco!




wtorek, 5 maja 2009

OpenSimowe przygody

Dragg zaciekawiony budową wewnętrzną atomu postanowił usiąść wykorzystując OpenSima na elektron... Pomysł zgoła szalony, a jednak. Nie dowiedziałem się jak udało się Draggowi w chmurze elektronów znaleźć miejsce gdzie on przebywa ze 100% pewnością. Może zadziałał przypadek. Tak czy inaczej zobaczyć można jak świat wygląda z pozycji elektronu:



Inną sposobnością do zabawy był strestest. Postanowiliśmy sprawdzić jak zachowa się grid w momencie zalogowania 9000 użytkowników. Niestety serwer nie przetrzymał jednoczesnego logowania 30 userów. Potem konieczny był restart maszyny. Nieukształtowane awatary wyglądają dziwnie, a nawet strasznie.





po dyskusji





No i po raz kolejny udało się przeprowadzić dyskusję w SL. Muszę przyznać, że dosyć ciężko jest zestawić komunikację tekstową z głosową. Poniżej można zobaczyć jak to wygląda w RL

Second Life 29.04.09 from Edyta P. on Vimeo.


Muszę przyznać, że w SL WYGLĄDA to o wiele ciekawiej i przyjemniej niż w real:

Na sugestię Uzi krzesełka zmienimy na takie, w których siedzi się przodem do stołu ;)

W dyskusji zabrakło mi trochę odpowiedzi na pytanie czy rzeczywiście istnieje jakikolwiek wpływ gier komputerowych na kulturę polską. W moim przekonaniu o wiele silniejszy i szerszy wpływ na kulturę mają zjawiska ogólniejsze, którym podlegają również gry komputerowe. Gry komputerowe zmieniają się raczej razem z kulturą, niż wpływają na nią.

Interesującym zagadnieniem jest wpływ gier komputerowych na ogólne funkcjonowanie człowieka w kulturze. Gry wpływają na coś, co nazwać można myśleniem proceduralnym. Wydaje się, że myślenie proceduralne zaszczepione w większości gier komputerowych może wypierać myślenie oparte na rozumieniu tekstu, zjawisk. Można powiedzieć, że gry przyuczają w większym stopniu do skutecznego działania, ale użyte w nadmiarze oduczają rozumienia.

Być może mylę się w swojej obserwacji i diagnozie, ponieważ nie grając w gry zauważam, że czytam coraz szybciej, coraz mniej rozumiejąc. Wpływ ten pewnie zaszczepia się z Internetu, gdzie częściej się teksty skanuje niż czyta. Z drugiej strony, kiedyś zdarzyło mi się kontemplować grę komputerową jako ciekawy świat do odkrycia. Jednak jest z tym coraz trudniej, coraz trudniej kontemplować RL.


czwartek, 23 kwietnia 2009

Dyskusja

Portal naukowy „Wiedza i Edukacja” Instytut Kulturoznawstwa UMCS, Projekt UMCS w Second Life oraz portal „Gramy na maxa” zapraszają wszystkich zainteresowanych na kolejną odsłonę cyklu pt. Nauka w Second Life.

Najbliższe spotkanie będzie miało charakter panelu dyskusyjnego pt.:

Perspektywy rozwoju gier komputerowych we współczesnej polskiej kulturze

W dyskusji udział wezmą naukowcy (min. dr Mirosław Filiciak), przedstawicieli firm produkujących gry i sprzęt do gier (Playstation, Electronic Arts), publicyści oraz fani gier.

Dyskusja odbędzie się 29. 04.2009 godz. 16 30.
W świecie Second Life dyskusja odbywać się będzie na lubelskiej starówce pod budynkiem Trybunału.

W rzeczywistości fizycznej spotkanie odbywać się będzie w Sali Posiedzeń Rady Wydziału Humanistycznego (budynek Nowej Humanistyki UMCS w Lublinie)
Dodatkowo organizatorzy przewidują transmisję video z wydarzenia na stronie portalu „Wiedza i Edukacja” , na stronie Instytutu Kulturoznawstwa UMCS oraz na stronie portalu „Gramy na maxa!

wtorek, 24 marca 2009

Wykład


Po raz kolejny mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wirtualną lubelską Starówkę, gdzie pod Trybunałem Koronnym zostanie wygłoszony wykład prof. dr hab. Andrzeja Radomskiego pt.:

Nauka 2.0 szansa i wyzwanie dla uniwersytetu

Spotkanie odbędzie się 25 marca (środa) o godzinie 17:00 CET.

Można również uczestniczyć w wykładzie na żywo w Starym Humaniku UMCS w sali 337

Dodatkowo istnieje możliwość oglądania streamingu wykładu:

Serdecznie zapraszamy!



czwartek, 19 marca 2009

Cyrulicza i Zamek


Projekt architektury historycznej rozwija się w najlepsze. Ostatnio nasze szczupłe szeregi zostały poszerzone o nowych członków. Przybyło czterech interesujących ludzi, którzy postanowili wybudować lubelski Zamek. Naopowiadaliśmy im o tym, co dotychczas zrobiliśmy, powiedzieliśmy też o tym, czego jeszcze nie udało się nam dokonać, ale dawno chodzi nam po głowie. Wstępnie wygląda na to, że nasze drogi przecinają się. Wydaje się, że będziemy kontynuować napełnianie wirtualnego świata - mówiąc uczenie - semantyką.


Wprowadzimy do wirtualnej rzeczywistości treści, niech zamek nie będzie tylko budowlą i opakowaniem dla imprez, ale stanie się miejscem ze swoją historią.



Stoimy jednak przed jeszcze większym wyzwaniem: odbudowanie już nieistniejącego świata. Lublina, którego już w połowie nie ma. Tak jest z ulicą Cyruliczą, która istnieje współcześnie jedynie w połowie, druga połowa nie oparła się niszczycielskim siłom II Wojny Światowej. Wraz z zagładą Żydów zniknęły po nich ulice, kamienice i zgromadzona w nich historia. Budując wirtualne miasto możemy przywrócić hisorię współczesności, ożywić zapomniane. Najważniejsze na koniec, chcielibyśmy dodać temu wszystkiemu nie tylko formę starej odtworzonej architerktury, ale dodać do tej formy żywą kiedyś treść - wypełnić ją treściami zapomnianymi przez niektórych, treściami, które dla innych są wciąż żywe.




piątek, 20 lutego 2009

Seminarium on-line











Zapraszamy serdecznie do udziału w seminarium prof.
Andrzeja Radomskiego pt.: Po co nam uniwersytety? Czyli w stronę nauki i edukacji 2.0

Seminarium będzie w Nowej Humanistyce w Sali posiedzeń Rady Wydziału Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz na wirtualnym lubelskim Starym Mieście przed Trybunałem Koronnym.

Wszystko będzie się działo 25.02.2009 r. w środę o godzinie 17:00 (CET) Przewidywany czas dyskusji ok. 1,5 godz.

Ponieważ będzie to seminarium, zachęcamy wszystkich przybyłych do aktywnego wzięcia udziału w dyskusji.

Przed spotkaniem proponujemy zapoznanie się z dwoma publikacjami (bądź tezami publikacji):

Don Tapscott, Anthony Williams, Wikinomia. O globalnej współpracy, która zmienia wszystko

Bard Alexander, Söderqvist Jan, Netokracja: Nowa elita władzy i życie po kapitalizmie


Wszystkie osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy!


czwartek, 19 lutego 2009

Spotkanie projektowe

Przedwczoraj zorganizowaliśmy spotkanie z partnerami w projekcie e-learningowym. Wrażenia ze spotkania zostały opisane ->tu<-

Autorka zauważa, że po raz pierwszy lubeskie Stare Miasto zobaczyła w Second Life. Chodząc po tzw. prawdziwej starówce miała nieco surrealistyczne wrażenie, że tu już była. Małe deja vu - "sztuczna rzeczywistość" nałożyła się na rzeczywistość naturalną. Jak widać na zdjęciach zbyt wielkiej różnicy chyba nie było - no może oprócz panującego w tym dniu przenikliwego zimna. :)


Nowsze posty Starsze posty Strona główna